Školní aktovka nebo batoh.

Jak vybrat školní aktovku nebo batoh ?

Takovou otázku si pokládá každý zodpovědný rodič, když jeho ratolest doroste do věku, kdy má poprvé usednout v lavici základní školy. Co dítěti koupíte, je výhradně na Vás. Neměli byste zapomenou, že rovná záda nedělá design školního batohu či aktovky, ale jeho provedení. A právě tomu se budeme věnovat v následujících odstavcích.

Prvňáčci – aktovka nebo batoh?

Prvním krokem při výběru je rozhodnutí, zda zvolíte školní aktovku nebo školní batoh lepe řečeno typ školní tašky. 

V zásadě jsou v nabídce 4 typy školních tašek pro prvňáčky:

1. školní aktovka
2. školní aktovka batohového typu
3. školní batoh
4. školní batoh s pevným dnem

1) Školní aktovka pro prvňáčky 

Školní aktovky mají pevnou konstrukci (skelet ), díky které stabilně stojí, a to jak plné, tak prázdné. 
Jsou jednokomorové, děti tak mají na první pohled perfektní přehled o celém jejím obsahu, což většina rodičů při jejich kontrole ocení. 
Vnitřní část bývá členěna posuvnou přepážkou, která napomáhá umístění těžších učebnic co nejblíže zádům. 
Dno je zpevněné buď s plastovími nožičkami či výčnělky, nebo je s celoplastovém provedení, které brání jak ušpinění nebo vniknutí vlhkosti do aktovky, zvyšuje se tím i životnost školní aktovky.

Školní aktovky jsou v různých velikostech, je možné rozdělit podle délky zádové části a podle celkové velikosti na menší a větší typy. 
Pro každé dítě je tedy možné najít v hodnou aktovku. Školní aktovky jsou o proti batohům vhodnější pro menší nebo drobné děti. 

2) Školní aktovka batohového typu pro prvňáčky 

Školní aktovka batohového typu, je aktovka která se může svým vzhledem podobat školnímu batohu, je zpravidla jednokomorová, má zpevněný zádový systém, může mít ale i zpevněnou konstrukci. Má pevné nebo pogumované dno. Je vhodnější spíše pro menší nebo drobnější děti. 

3) Školní batoh pro prvňáčka 

Školní batoh je určen pro větší prvňáčky nebo pro děti od 2 do 5 třídy, tedy pro děti prvního stupně základní školy. Konstrukce školních batohů je u většiny z nich zajištěna lehkou kovovou konstrukci, umístěnou  uvnitř batohu v zádové části nebo pevnou výztuhou. Školní batohy jsou více členěny do jednotlivých komor a přihrádek odděleny zipy. Dno u většiny školních batohů je opatřeno buď plastovými výčnělky které zajišťují stabilitu batohů nebo pogumovaným dnem. Školní batoh je o proti školní aktovce větší (celkový objem v litrech) má více přihrádek, ale je zase těžší cca od 900g až po 1500g záleží však dle výrobce, tipu a konstrukce batohů.

4) Školní batoh s pevným dnem pro prvňáčka 

Jedná se o jedno nebo dvoukomorové batohy s anatomicky polstrovanými zády, často s odlehčenou hliníkovou konstrukcí. Některé batohy mají přes zipy velkou klopu na suchý zip.  Díky pevnější konstrukci a dnu stojí batoh poměrně stabilně jak plný, tak prázdný. Váha bývá u těchto školních batohů cca 1 kg, Tyto školní batohy mají zpravidla delší zádovou část, hodí se tak pro větší děti.


Jak vybrat velikost batohu nebo aktovky ? 

Pokud máte představu jaký typ školní aktovky nebo batohu budete potřebovat, je důležité zvolit správnou velikost. 
Hlavním ukazatelem je vaše dítě, jeho výška, celková konstrukce těla.
Vhodně vybraná školní aktovka nebo batoh odpovídá svou výškou délce zad dítěte, konkrétně vzdálenosti mezi křížovou kostí a rameny.
Je samozřejmé možné že první rok budete s vaším dítětem chodit do školy a s taškou mu pomůžete, proto při výběru můžete klidně vybrat tašku o trošičku větší. Platí však, že děti rostou a roste i délka jejich zad a je zapotřebí tašku kontrolovat upravovat nastavení během celého roku. Proto doporučujeme zakoupit tašku, která má posuvný zádový systém a taška roste po celou dobu používání tašky s dítětem.

Váha tašky je dalším důležitým ukazatelem. 
Pro drobnější děti by se váha aktovky nebo batohu měla pohybovat od 850 g do 1000g pro větší děti do 1400g. Zde bych upozornil že pokud je váha tašky menší jak 850 g může tato taška být ošizena na konstrukci a kvalitě.
Většina výrobců školních aktovek a batohů se pohybuje s váhou okolo v rozmezí od 850 g do 1400 g.

Na závěr rekapitulace co by správná aktovka a batoh měli splňovat ?

1. Anatomicky - ergonomicky tvarovaná záda a jejich co nejefektivnější přizpůsobení tvaru zakřivení páteře. 
2. dostatečně široké a polstrované ramenní popruhy (minimálně v šířce 3 cm) s upravitelnou délkou s možností použití dotahovacích pásků v horní častí popruhů případně prsního popruhu.

3. reflexní prvky ze všech stran, tedy i na popruzích. Pro případ nepříznivého nebo zhoršeného počasí (tma, mlha, zataženo, hustý déšť).

4. váha školního batohu podle velikosti dítěte, Dle ČSN 79 6506 je pro 1. stupeň stanovena váha max. do 1,4 kg. Při poučce, že čím je váha nižší, tím lépe.
5. praktické vnitřní uspořádání s možností umístit těžší učebnice blíže k zádům školáka, dostatek prostoru pro všechny nutné školní potřeby.
6. Vhled – design, školní batoh nebo aktovky se školákovi musí líbit, pak jej bude nosit rád a o to příjemněji se mu do školy bude chodit. Proto vyberte školákovi model tašky, značku tašky, ale závěrečný výběr barvy a motivu tašky nechte na dítěti.
 

Tipy pro zdravá záda školáka.


Umístění školních pomůcek do aktovky a batohu
Platí zásada nosit pouze to, co je opravdu nutné. Při vkládání by měly být nejtěžší předměty, zpravidla knihy a sešity, v té přihrádce která je co nejblíže k zádům. Tak bude váha školní tašky přenášena na tělo a zádům se odlehčí.
 
Nastavení popruhů
Pásy by měly být nastaveny tak, aby se horní rovina aktovky nacházela ve výši ramen, spodní část má končit v úrovni beder. Pokud je tomu jinak, nebyla zvolena správná velikost školní tašky. Při použití bederních pásu které někteří výrobci nabízejí lze snížit zatížení aktovky nebo batohu až o 40%.
 
Nošení aktovek a školních batohů
Batohy nebo aktovky je nutné nosit na zádech, řádně nasazené. Nošení na jednom rameni nebo v ruce způsobuje vadné držení těla.